http://www.irfreeup.com/uploads/13673924876741.png
 
نوشته شده توسط : محمد امین یزدان پناه

این روز ها که مردم مشغول دید و بازدید ها و سفر های نوروزی هستند بازار حرف و حدیث های انتخاباتی رونق پیدا کرده و کم کم تنور انتخابات ریاست جمهوری داغ می شود.

در این بین برخی اشخاص که قصد ورود به این عرصه را دارند، فعالیت هایی از قبیل سخنرانی، سفر های استانی وحضور در برنامه های صدا و سیما!!! را در دستور کار خود قرار داده اند... بقیه را در ادامه مطلب بخوانید. 
شهردار تهران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در اسفند 91 در صحبت های خود در برج میلاد عنوان کرد: «ممکن است بگویند قالیباف انسان تکنوکراتی است که باید بگویم تکنوکرات بودن چیز بدی نیست! »

مقام معظم رهبری نیز در سخنرانی اول سال در حرم مطهر رضوی نیز به این موضوع اشاره کردند: «بله تحریم ها اثرگذار بوده است. این هم اشکال اساسی در خود ماست که اقتصاد ما وابسته به نفت است. دولت ها باید این را در برنامه خود می گنجاندند. 17 18 سال پیش من به آقایانی که بر سر کار بودند، گفتم که باید کاری کنید که بتوانیم هر وقت که اراده کردیم، در چاه های نفت را ببندیم، اما آن آقایان که به زعم خودشان تکنوکرات هم بودند، گفتند مگر می شود چنین کرد.»

شهید سید مرتضی آوینی نیز در کتاب "توسعه و مبانی تمدن غرب" در صفحه 93 نقدی بسیار زیبا در مورد تکنوکراسی ارائه داده است که در زیر می خوانیم:

...همه ی رهبران انقلابی جهان بعد از پیروزی و تشکبل نظام با این واقعیت مواجه شده اند که باید برای حفظ خویش از بحران های اقتصادی، به ناچار تکنوکرات ها را بر مصدر امور اجرایی بنشانند و فکر نمی کنم کسی در این معنا شک داشته باشد که تکنوکراسی حافظ منافع ابر قدرت هاست. حاکمیت تکنوکرات ها -خواه ناخواه- نظام های انقلابی را به جانبی متضاد با شعار های اساسی انقلاب -آزادی- می کشاند و رفته رفته همان بلایی بر سر نهضت ها می آید که در الجزایر و سوریه و لیبی و کوبا و... شاهد آن بوده ایم.

چرا انقلاب ها بعد از پیروزی نتوانستند از حاکمیت تکنوکرات ها اعراض کنند؟ جواب این سوال را باید در نظام واحد اقتصاد جهانی پیدا کرد. رهبران انقلابی همواره با شعار های پیشرفته ای گام در میدان گذاشته اند، اما بعد از پیروزی ، در عمل با این واقعیت مواجه شده اند که سیاست قلمرو ترکتازی اقتصاد است و بقای سیاسی نظام ها در گرو تمهیدات اقتصادی است و سراسر جهان امروز متاسفانه از این نظام واحد اقتصادی تبعیت می کنند. شوروی و چین نمونه های عبرت انگیزی هستند که می توانند تا حدی این معنا را روشن کنند. شوروی و چین، هر دو بعد از انقلاب می پنداشتند که می توان با یک دیوار آهنین از بقیه جهان فاصله گرفت و به استقلال دست یافت. اما آنچه بعد ها رخ داد و اکنون ما در شوروی و چین امروز شاهد آن هستیم، نشان داد که هیچ نظامی نمی تواند خود را از سیطره نظام اقتصادی جهانی خارج کند. مگر به یک شرط. مائو می گفت: « اگر هدف ما سرخ است، راه ما نیز باید سرخ باشد. »

 
:: برچسب‌ها: انتخابات , انتخابات ریاست جمهوری , قالیباف , تکنوکرات , تکنوکراسی , نقد تکنوکراسی , امام خامنه ای , سخنرانی حرم رضوی , شهید آوینی , تمدن غرب ,
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 فروردین 1392 | نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
رضا یکشنبه 18 فروردین 1392 12:06 ق.ظ
باسلام بسیار عالی بود

محمد امین یزدان پناه پاسخ داد:
سلام علیکم
خواهش می کنم
ممنون از حضور شما
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات