http://www.irfreeup.com/uploads/13673924876741.png
 
نوشته شده توسط : محمد امین یزدان پناه

http://www.asriran.com/files/fa/news/1391/4/10/229958_693.jpg


بسم الله الرحمن الرحیم

این روز ها رقابت های انتخاباتی به لحظات حساس خود نزدیک و نزدیک تر می شود و مردم هم در حال بررسی اظهارات و همچنین رفتار 8 نامزد انتخاباتی هستند تا در پایان فرد اصلح را ان شاء الله اتخاب کنند.
اما برخود لازم دانستم در این آشفته بازار تبلیغات و مناظرات چند نکته ای را در مورد آقای محمد باقر قالیباف بیان کنم.
البته باید توجه داشت که این یک نقد کاملا منصفانه بوده و به هیچ وجه خدای ناکرده قصد تخریب ایشان را ندارم.
بقیه را در ادامه مطلب بخوانید...


نکته اول این که:
حضرت آقا امسال در بیانات ششم خرداد خود در دانشگاه امام حسین علیه السلام فرمودند: نكته‌ى دیگر این است كه رفتار داوطلبان در ریخت‌ و پاش و خرج و تبلیغاتِ زیاد از اندازه‌ى لازم میتواند ما ها و آحاد مردم را نسبت به آنچه كه بعداً پیش خواهد آمد، آگاه و هشیار و بیدار كند. آن كسى كه یا از بیت‌المال هزینه میكند، یا از پول مشتبه به حرامِ بعضى‌ها استفاده میكند، نمیتواند اطمینان مردم را جلب كند؛ به این چیزها خیلى باید توجه كرد.
همان طور که میدانیم رسانه ملی مصداق بارز بیت المال است. حال برای من این سوال پیش آمده چرا در ماه های اخیر برنامه هایی از شبکه سراسری رسانه و نه از شبکه استانی تهران پخش می شد که خدمات شهرداری تهران با آب و تاب و با لقب مدیریت جهادی به همه ی مردم ایران معرفی می شد.
سوال دیگر این است که چرا در مراسم رحلت امام خمینی رحمه الله علیه باید بروشور های باکیفیت رنگی که خدمات شهرداری تهران را اعلام میکند بین زائرین حرم امام امت پخش شود. در حالی که در این مراسم مردم همه ی استان های کشور حضور دارند. هزینه ی این تبلیغات زودرس از کجا تامین می شود؟
سوال دیگر این که چرا در ماه های اخیر عکس های جناب شهردار در سطح شهر تهران و متروی تهران با حالت تبلیغاتی عجیبی به چشم می خورد؟ هزینه این عکس ها از کجا تامین می شود؟
و سوال های دیگری مثل حضور آقای قالیباف در نشست های انتخاباتی در دانشگاه با اتوموبیل دولتی، استفاده از اتوبوس های واحد شهر تهران برای جابجا کردن هواداران حاضر در نشست ها و...

نکته دوم این که:
 
همان طور که میدانید جناب آقای قالیباف به همراه آقایان حداد عادل و  ولایتی ائتلاف 2+1 را تشکیل داده بودند و آنقدر به استحکام ائتلاف خود باور داشتند که اعلام کردند: اگر ائتلاف ما به هم خورد در دینداری ما شک کنید. من در دینداری شما شک نمی کنم ولی وقتی ائتلاف 2+1 در آستانه ی فروپاشی است به این شک میکنم که وقتی کسی که با دو نفر در یک ائتلاف انتخاباتی نمی تواند تعامل داشته باشد چگونه می تواند پس فردا با قوای دیگر تعامل داشته باشد.

نکته سوم این که:
امام خامنه ای در مهر ماه سال گذشته در سفر خود به خراسان شمالی بیانات بسیار مهمی را در مورد پیشرفت در سبک زندگی اسلامی بیان فرمودند:

ایشان فرمودند:

"گفتیم پیشرفت داراى ابعادى است؛ و پیشرفت در مفهوم اسلامى، با پیشرفت یك بُعدى یا دو بُعدى در فرهنگ غربى متفاوت است؛ چند بُعدى است.
 
یكى از ابعاد پیشرفت با مفهوم اسلامى عبارت است از سبك زندگى كردن، رفتار اجتماعى، شیوه‌ى زیستن - اینها عبارةٌ اخراى یكدیگر است - این یك بُعد مهم است؛ این موضوع را میخواهیم امروز یك قدرى بحث كنیم. ما اگر از منظر معنویت نگاه كنیم - كه هدف انسان، رستگارى و فلاح و نجاح است - باید به سبك زندگى اهمیت دهیم؛ اگر به معنویت و رستگارى معنوى اعتقادى هم نداشته باشیم، براى زندگى راحت، زندگى برخوردار از امنیت روانى و اخلاقى، باز پرداختن به سبك زندگى مهم است. بنابراین مسئله، مسئله‌ى اساسى و مهمى است. بحث كنیم درباره‌ى اینكه در زمینه‌ى سبك زندگى چه باید گفت، چه میتوان گفت. عرض كردیم؛ این سرآغاز و سرفصل یك بحث است.
 
ما اگر پیشرفت همه‌جانبه را به معناى تمدن‌سازى نوین اسلامى بگیریم - بالاخره یك مصداق عینى و خارجى براى پیشرفت با مفهوم اسلامى وجود دارد؛ اینجور بگوئیم كه هدف ملت ایران و هدف انقلاب اسلامى، ایجاد یك تمدن نوین اسلامى است؛ این محاسبه‌ى درستى است - این تمدن نوین دو بخش دارد: یك بخش، بخش ابزارى است؛ یك بخش دیگر، بخش متنى و اصلى و اساسى است. به هر دو بخش باید رسید.
 
آن بخش ابزارى چیست؟ بخش ابزارى عبارت است از همین ارزشهائى كه ما امروز به عنوان پیشرفت كشور مطرح میكنیم: علم، اختراع، صنعت، سیاست، اقتصاد، اقتدار سیاسى و نظامى، اعتبار بین‌المللى، تبلیغ و ابزارهاى تبلیغ؛ اینها همه بخش ابزارى تمدن است؛ وسیله است. البته ما در این بخش در كشور پیشرفت خوبى داشته‌ایم. كارهاى زیاد و خوبى شده است؛ هم در زمینه‌ى سیاست، هم در زمینه‌ى مسائل علمى، هم در زمینه‌ى مسائل اجتماعى، هم در زمینه‌ى اختراعات - كه شما حالا اینجا نمونه‌اش را ملاحظه كردید و این جوان عزیز براى ما شرح دادند - و از این قبیل، الى ماشاءاللّه در سرتاسر كشور انجام گرفته است. در بخش ابزارى، على‌رغم فشارها و تهدیدها و تحریمها و این چیزها، پیشرفت كشور خوب بوده است.
 
اما بخش حقیقى، آن چیزهائى است كه متن زندگى ما را تشكیل میدهد؛ كه همان سبك زندگى است كه عرض كردیم. این، بخش حقیقى و اصلى تمدن است؛ مثل مسئله‌ى خانواده، سبك ازدواج، نوع مسكن، نوع لباس، الگوى مصرف، نوع خوراك، نوع آشپزى، تفریحات، مسئله‌ى خط، مسئله‌ى زبان، مسئله‌ى كسب و كار، رفتار ما در محل كار، رفتار ما در دانشگاه، رفتار ما در مدرسه، رفتار ما در فعالیت سیاسى، رفتار ما در ورزش، رفتار ما در رسانه‌اى كه در اختیار ماست، رفتار ما با پدر و مادر، رفتار ما با همسر، رفتار ما با فرزند، رفتار ما با رئیس، رفتار ما با مرئوس، رفتار ما با پلیس، رفتار ما با مأمور دولت، سفرهاى ما، نظافت و طهارت ما، رفتار ما با دوست، رفتار ما با دشمن، رفتار ما با بیگانه؛ اینها آن بخشهاى اصلى تمدن است، كه متن زندگى انسان است.
 
تمدن نوین اسلامى - آن چیزى كه ما میخواهیم عرضه كنیم - در بخش اصلى، از این چیزها تشكیل میشود؛ اینها متن زندگى است؛ این همان چیزى است كه در اصطلاح اسلامى به آن میگویند: عقل معاش. عقل معاش، فقط به معناى پول در آوردن و پول خرج كردن نیست، كه چگونه پول در بیاوریم، چگونه پول خرج كنیم؛ نه، همه‌ى این عرصه‌ى وسیعى كه گفته شد، جزو عقل معاش است. در كتب حدیثىِ اصیل و مهم ما ابوابى وجود دارد به نام «كتاب‌العشرة»؛ آن كتاب‌العشرة درباره‌ى همین چیزهاست. در خود قرآن كریم آیات فراوانى وجود دارد كه ناظر به این چیزهاست".
بیشترین تاکید جناب آقای قالیباف و حامیان ایشان بر روی پیشرفت و توسعه مادی است که در شهر تهران رخ داده است و همان طور که حضرت آقا فرمودند این یک چیز لازم است ولی به هیچ وجه کافی نیست. بنا براین افتخار به مترو و اتوبان و ... در وهله ی اول کار درستی نبوده و به تنهایی نشانگر یک سابقه اجرایی خوب نمی باشد. بلکه اجرایی کردن تمدن اسلامی در جامعه چه در معماری اسلامی و چه در بقیه قسمت ها نشانگر یک سابقه اجرایی موفق می باشد.

 
:: برچسب‌ها: انتخابات , قالیباف , محمد باقر قالیباف , حداد عادل , ولایتی , ائتلاف ,
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 خرداد 1392 | نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
یزدان پناه دوشنبه 20 خرداد 1392 05:24 ب.ظ
احسنتم. سبک زندگی اسلامی آنچنان که در کتاب العشره کتبی نظیر الکافی، وسائل الشیعه و مکارم الاخلاق آمده است بهترین سبک زندگی است نه استفاده از اتوبان و مترو! حتی این تمدن مادی در فساد تهران قطعا عامل مهم و تاثیر گذاری بوده است.
محمد امین یزدان پناه پاسخ داد:
سلام مقداد جان
کاملا موافقم
ممنون از وقتی که گذاشتی...
محسن یکشنبه 19 خرداد 1392 11:52 ق.ظ
سلام.
هر چند ناقص، ولی بسیار عالی و بجا بود..
سپاسگزارم
یاحق
محمد امین یزدان پناه پاسخ داد:
سلام محسن جان
خواهش میکنم
منتظر نظرات تکمیل کننده شما هستم
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic