http://www.irfreeup.com/uploads/13673924876741.png
 
نوشته شده توسط : محمد امین یزدان پناه
آلبوم تصاویر مقام معظم رهبری ، تصاویر حضرت آقا ، عکسهای امام خامنه ای ، خامنه ای به روایت تصویر ، عکسهای زمان جنگ آقای خامنه ای ، والپیپر مقام معظم رهبری ، پوسترهای آقای خامنه ای

در آخرین دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای به مناسبت بزرگ داشت قیام 19 دی که با حضورمردم با بصیرت شهر مقدس قم صورت گرفت، ایشان در توصیه هایی به ملت شریف اسلامی، مسئولین نظام و رسانه‌ها بار دیگر  از کلید واژه  "تقوای جمعی" استفاده کردند و طی هشداری نسبت به بیداری و آماده باش دشمن، با توصیه به هوشیاری و زیر نظر گرفتن حرکت ها و هدف های دشمن، هرگونه غفلت را نظیر سرگرم شدن به مسائل فرعی کشور، عامل اصلی ضربه خوردن از سوی دشمن دانستند.

این غفلت در نظر ایشان همان عدم داشتن تقوای جمعی است که هم عموم جامعه و هم مسئولین نظام و هم اصحاب رسانه و مطبوعات باید به آن مجهز باشند.

معظم له در دیداری که نمایندگان مجلس در سال90 با ایشان داشتند ، یکی از ضعف هایی  که انقلاب اسلامی ، در طول این سی سال با آن مواجه بوده است و از آن ناحیه ضربه می خورد را ، عدم توجه جمع ها به داشتن تقوای جمعی در حرکت های جمعی خودشان می دانند .ایشان در توضیح این امر می فرمایند:

" یك تقواى فردى داریم، كه هر كسى خود را تحت مراقبت دائم داشته باشد. تقواى كامل این است كه انسان به طور دائم خود را تحت مراقبت داشته باشد؛ مثل كسى كه در یك محوطه‌ى پوشیده‌ى از خارهاى دامنگیر دارد حركت میكند - این مثال، هم در روایات هست، هم در كلمات بزرگان هست - باید دائم حواسش باشد؛ یعنى زیر پایش را نگاه كند. اگر غفلت كنید، خار دامن شما را میگیرد، لباس شما را پاره میكند، پاى شما را مجروح خواهد كرد. تقوا را تشبیه كرده‌اند به حركت در خارستان. خب، این تقواى فردى است و لازم است؛ راه دستیابى به فوز و فلاح هم فقط همین است. اگر كسى بخواهد به فلاح برسد، به فوز برسد، به نجات ابدى برسد، بایستى تقوا داشته باشد. هر مقدار این حالت بیشتر بود، فوز و فلاح بیشتر است.

یك تقواى جمعى هم داریم. تقواى جمعى این است كه جمعها مراقب خودشان باشند. جمع به حیث جمع، مراقب خودشان باشند. بى‌مراقبتى جمعها نسبت به مجموعه‌ى خودشان، موجب میشود كه حتّى آدمهائى هم كه در بین آن جمعها تقواى فردى دارند، با حركت عمومىِ آن جمعها بغلتند و به جائى بروند كه نمیخواهند. در طول این سى سال، ما از این ناحیه ضربه خورده‌ایم. یكى از جاهائى كه ضعف نشان داده‌ایم، همین بوده.

 
در دهه‌هاى قبل، یك جریانى در كشور وجود داشت به نام جریان چپ. آنها شعارهاى خوبى هم میدادند، اما خودشان را مراقبت نكردند و تقواى جمعى به خرج ندادند. در میانشان آدمهائى بودند كه تقواى فردى هم داشتند، اما نداشتن تقواى جمعى، كار آنها را به جائى رساند كه فتنه‌گرِ ضد امام حسین و ضد اسلام و ضد امام و ضد انقلاب توانست به آنها تكیه كند! آنها نیامدند شعار ضد امام و ضد انقلاب بدهند، اما شعار دهنده‌ى ضد امام و ضد انقلاب توانست به آنها تكیه كند؛ این خیلى خطر بزرگى است. آنها غلتیدند. بنابراین تقواى جمعى لازم است."[1]

لذا با این بیانات پی به این خطر بسیار بزرگی که به خصوص متوجه خواص جامعه  است برده میشود، با نگاهی به تاریخ صدر اسلام نیز به وضوح دیده می شود که جریاناتی نظیر خوارج وبرخی از اصحاب پیامبر اسلام (ص) و نیز قضایای روز عاشورا  با وجود اینکه این افراد ظاهرا دارای تقوای فردی بودند اما با غفلت و عدم تقوا در حرکت های جمعی خود بارها در برابر ولی خدا ایستاده و ضربات سختی را بر پیکره اسلام وارد کردند از سوی دیگر در تاریخ معاصر خود نیز نمونه های زیادی از جریانات را می یابیم که گرچه در ظاهر پایبند شئونات اسلامی بودند اما در مقابل نظام و انقلاب ایستاده و از گردونه انقلاب حذف شدند که در  آخرین نمونه  ان میتوان خواصی را که در قضایای فتنه 88 و بعد ان مردود شده و یا نتوانستند عملکرد قابل قبولی از خود نشان دهند یافت.

و یا در عموم نیز قشری دیده شد که با وجود ظاهر اسلامی نظیر حجاب کامل و بعضی از روحانیون فتنه گر ... نتوانستند فتنه را تشخیص داده و در پازل دشمن بازی کردند ، این در حالی بود که در9 دی ما شاهد حضور مردمی بودیم که بعضی از ان ها گرچه ظاهر اسلامی ویا حجاب کامل نداشتند اما  در حمایت از ولایت و انقلاب به صحنه امدند.

لذا تقوای جمعی که مورد مطالبه مقام معظم رهبری است را باید یکی از مهمترین مولفه های انقلابی گری در حرکت های جمعی هر تشکلی باشد.

مهمترین شاخص و ملاک تقوای جمعی نیز باید خود امام خامنه ای به عنوان ولی فقیه و مکتب و منش سیاسی بنیانگذار آن امام خمینی(ره)دانست که به میزانی که ما در حرکت های جمعی خود به ولی فقیه متولی شویم، میتوانیم به بهترین وجه ان را رعایت کرده و انقلاب اسلامی، این بار سنگین و این امانت استثنایى الهى را که در طول این چندین قرن بعد از صدر اسلام، خداى متعال آن را بر دوش احدى به جز این ملت نگذاشت، به سرمنزل رساند که به تعبیر امام خامنه ای حرکت و موفقیت این نظام فقط به برکت تقوا امکان پذیر خواهد بود.

1. بیانات در دیدار نمایندگان مجلس شوراى اسلامى 08/03/1390

منبع: 598
:: برچسب‌ها: تقوا , تقوای جمعی , تقوای فردی , رهبر انقلاب , رسانه ها , فقه رسانه , مطبوعات , 19 دی , 9 دی , فتنه ,
تاریخ انتشار : یکشنبه 24 دی 1391 | نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات