http://www.irfreeup.com/uploads/13673924876741.png
 
نوشته شده توسط : محمد امین یزدان پناه

باید با کتاب اُنس پیدا کنند. در غیر این صورت، جامعه ایرانی به هدف و آرزویی که دارد - که حقّ او هم هست - نخواهد رسید.

به بهانه ی دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری در سال اقتصاد و فرهنگ
من این را می‌خواهم عرض کنم. که در منزل خودِ من، همه افراد، بدون استثنا، هرشب در حال مطالعه خوابشان می‌برد. خود من هم همین‌طورم. نه این‌که حالا وسط مطالعه خوابم ببرد. مطالعه می‌کنم؛ تا خوابم می‌آید، کتاب را می‌گذارم و می‌خوابم. همه افراد خانه ما، وقتی می‌خواهند بخوابند حتماً یک کتاب کنار دستشان است. من فکر می‌کنم که همه خانواده‌های ایرانی باید این‌گونه باشند. توقّع من، این است. باید پدرها و مادرها، بچه‌ها را از اوّل با کتاب محشور و مأنوس کنند. حتّی بچه‌های کوچک باید با کتاب اُنس پیدا کنند. باید خریدِ کتاب، یکی از مخارج اصلی خانواده محسوب شود. مردم باید بیش از خریدن بعضی از وسایل تزییناتی و تجمّلاتی - مثل این لوسترها، میزهای گوناگون، مبلهای مختلف و پرده و... -، به کتاب اهمیّت بدهند. اوّل کتاب را مثل نان و خوراکی و وسایل معیشتی لازم بخرند؛ بعد که این تأمین شد به زواید بپردازند. خلاصه، باید با کتاب اُنس پیدا کنند. در غیر این صورت، جامعه ایرانی به هدف و آرزویی که دارد - که حقّ او هم هست - نخواهد رسید.
1

همانطور که در قسمت اول بیان شد در مرحله ی اول به اهمیت فرهنگ کتاب و کتاب خوانی خواهیم پرداخت.
با توجه به بیانات حضرت آقا که در بالا ذکر شد و همچنین با کمی دقت میتوان به اهمیت وجود این فرهنگ در جامعه پی برد. ایشان در این بیان خود به نکته ی بسیار عجیبی اشاره کرده اند:
در غیر این صورت، جامعه ایرانی به هدف و آرزویی که دارد - که حقّ او هم هست - نخواهد رسید.
ایشان وجود این فرهنگ را آنقدر مهم و ضروری میدانند که رسیدن به هدف جامعه ی ایرانی و آرزویی که دارد را (که قطعا همان اهداف انقلاب اسلامی است) در گرو انس با کتاب میدانند.
براستی مگر اهداف انقلاب اسلامی و تحقق آنها چه پیوندی با مطالعه و کتاب خوانی دارد؟
ابتدا ببینیم اهداف انقلاب اسلامی در بیان مقام معظم رهبری چیست؟...
 امروز من عرض میکنم هویت سپاه که هویت پاسداری است، به معنای یک مفهوم محافظه‌کارانه تلقی نشود. پاسداری یعنی نگه داشتن، حفظ کردن. این حفظ کردن را میتوان با یک تفسیر محافظه‌کارانه معنا کرد. یعنی بگوئیم وضع موجود انقلاب را حفظ کنیم؛ من این را نمیگویم. حفظ انقلاب به معنای حفظ وضع موجود نیست. چرا؟ چون انقلاب در ذات خود یک حرکت پیشرونده است، آن هم پیشرفت پرشتاب. به کجا؟ به سمت هدفهای ترسیم شده. هدفها عوض نمیشوند. این اصول و ارزشهائی که بر روی آن بایستی ایستادگی کرد و برای آن جان داد، اصول و ارزشهائی هستند که در اهداف، مشخص شده‌اند. هدف نهائی، تعالی و تکامل و قرب الهی است. هدف پائین‌تر از آن، انسان‌سازی است؛ هدف پائین‌تر از آن، ایجاد جامعه‌ی اسلامی است با همه‌ی مشخصات و آثار، که استقرار عدالت در آن باشد، توحید باشد، معنویت باشد. اینها اهداف هستند. این اهداف عوض‌شدنی نیستند؛ یعنی ما نمیتوانیم بیائیم مایه بگذاریم تا از هدف کم کنیم. بگوئیم خیلی خب، یک روز میخواستیم عدالت برقرار کنیم، حالا میگوئیم عدالت که نمیشود، یک نیمه‌عدالتی برقرار کنیم! نه، عدالت. این، هدف است. توحید، استقرار شریعت اسلامی به طور کامل، اینها اهداف است، اینها تغییرپذیر نیست. لیکن در جهت حرکت به سمت این اهداف، سرعتها قابل کم و زیاد شدن است، شیوه‌ها قابل تغییر یافتن است، تدابیر ممکن است جورواجور باشد. در این جهت، انقلاب پیشرونده و پیش‌برنده است. حفظ انقلاب یعنی حفظ همین حالت پیشروندگی و پیش‌برندگی. پاسداری از انقلاب، به این معناست. اگر ما اینجور نگاه کردیم و مفهوم پاسداری را اینجور فهمیدیم، آن وقت آن طراوت و شور و هیجانی که در حرکت پاسداری هست، مضاعف خواهد شد. 2


برای پی بردن به اهمیت وجود این فرهنگ در جامعه همین بس که رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی در گرو نهادینه کردن این فرهنگ است.
اما پاسخ به سوال اصلی که در بالا مطرح شد (اهداف انقلاب اسلامی و تحقق آنها چه پیوندی با مطالعه و کتاب خوانی دارد؟) را در بخش آسیب های نبود فرهنگ کتاب خوانی  که ان شاءالله در قسمت های بعدی به آن خواهیم پرداخت، مطرح میکنیم. 1- مصاحبه در پایان بازدید از نمایشگاه کتاب  26/02/1374
 2- بیانات در دیدار فرماندهان سپاه پاسداران  13/04/1390:: برچسب‌ها: امام خامنه ای , مقام معظم رهبری , کتاب , مطالعه , کتابخوانی , انقلاب اسلامی , دغدغه فرهنگی ,
تاریخ انتشار : یکشنبه 11 خرداد 1393 | نظرات
نوشته شده توسط : محمد امین یزدان پناه

امروز کتابخوانی و علم آموزی نه تنها یک وظیفه ملی، که  "یک واجب دینی" است. 1

به بهانه ی دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری در سال اقتصاد و فرهنگ
 از بس که درباره این مسئله مهم (کتابخوانی) گفته ام و به من هم گفته شده که چقدر اثر دارد، حقیقتا وقتی می خواهم بار دیگر این مسئله را بیان کنم دچار تردید می شوم که این دیگر جزو گفتار لغو نباشد! من نمی دانم واقعا این تکرار، اثر کرده، یا نکرده است... بیایید کاری کنید که مردم کتابخوان بشوند. 2

به راستی چرا امروز کتاب و کتاب خوانی در جامعه ما به یک دغدغه ی فرهنگی برای مقام معظم رهبری و نخبگان و دلسوزان حقیقی انقلاب تبدیل شده است.

این علامت سوال و همچنین علامت تعجب زمانی بزرگ تر و پررنگ تر میشود که با سابقه ی تمدن اسلامی و میراث علمی این تمدن عظیم آشنا شویم و عمق این فاجعه زمانی مشخص میشود که توجه کنیم که نبود فرهنگ کتاب خوانی نه فقط در بین عموم مردم بلکه در طبقه ی تحصیل کرده و دانشجویان و طلاب رخنه کرده است.

قصد داریم ان شاءالله در قسمت های بعدی این نوشتار به این دغدغه ها بپردازیم:

 اهمیت وجود فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه

آسیب های از بین رفتن این فرهنگ به خصوص در بین جوانان

علل از بین رفتن این فرهنگ

راهکار های احیای کتاب و کتاب خوانی در جامعه

 


1. بخشی از پیام مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز هفته کتاب، 4/10/1372

2. بیانات در دیدار با دست اندرکاران برگزاری هفته کتاب، 7/3/1375
ادامه مطلب

:: برچسب‌ها: امام خامنه ای , مقام معظم رهبری , کتاب , مطالعه , کتابخوانی , دغدغه فرهنگی , سال اقتصاد و فرهنگ ,
تاریخ انتشار : شنبه 10 خرداد 1393 | نظرات
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic